COLREGs – Lights and shapes of vessels v3.7 برنامه ای برای یادگیری شکل و چراغ های کشتی ها مخصوص اندروید
نسخه پرمیوم برنامه با دسترسی به تمامی امکانات

اگر به نقشه کلی کره زمین نگاه کنید متوجه خواهید شد که اکثر این سیاره با آب پوشانده شده است و خشکی ها ماننده جزیره هایی بین اقیانوس های مختلف هستند. در گذشته این اقیانوس ها باعث می شدند که انسان های موجود در هر خشکی از دیگر خشکی های جهان جدا بمانند. اما پس از ساخته شدن کشتی ها همین اقیانوس ها تبدیل به راه هایی برای دسترسی به مناطق دیگر کره زمین شدند. پس از اختراع کشتی بخار، این وسایل نقلیه در سراسر اقیانوس ها و دریا ها پراکنده شده و به حمل بار و مسافر بین نقاط مختلف کره زمین پرداختند. این مسئله محدود به کشتی های بخار نماند و انواع کشتی های جنگی، قایق ها، زیر دریایی ها، لنج ها و … نیز به جمع وسایل نقلیه دریایی پیوستند. این مسئله باعث شد که در راه ها و مسیر های اصلی دریایی، ترافیک زیادی پدید آمده و زمینه ساز بروز انواع تصادم ها شود. به دلیل عدم دید کامل در دریا ها در هنگام شب،‌ بسیاری از وسایل نقلیه دریایی با یکدیگر برخورد کرده و باعث غرق شدن یکدیگر می شدند. برای حل این مشکل در سال 1972 کنوانسیونی تدوین شد که در آن مجموعه قوانین بین المللی برای حمل و نقل دریایی به وجود آمد که به نام “کنوانسیون بین المللی جلوگیری از تصادم دریایی” شناخته می شود. طبق این کنوانسیون هر نوع وسیله نقلیه دریایی باید نوع و شکل خاصی از چراغ ها را استفاده کند تا بتوان وسایل مختلف را از راه دور تشخیص داده و از بروز تصادم بین وسایل مختلف جلوگیری کرد. قوانین مختلف برای مواجهه با انواع وسایل نقلیه وجود دارد که در سراسر جهان و تمامی آب های بین المللی معتبر هستند. معمولا برای کار روی کشتی ها و وسایل نقلیه مشابه لازم است که آزمونی از این قوانین بین المللی گذرانده شود. امروز با اپلیکیشنی در خدمت شما هستیم که علاوه بر آموزش چراغ ها و نحوه چینش آن ها برای هر وسیله نقلیه، آزمون های مختلفی را نیز برگزار می کند. COLREGs – Lights and shapes of vessels عنوان یک اپلیکیشن برای آموزش چراغ ها و شکل کشتی ها و وسایل نقلیه دریایی، مخصوص سیستم عامل اندروید است که توسط گروه نرم افزاری madeof.blue توسعه و به صورت رایگان در گوگل پلی منتشر شده است. این برنامه یک موتور جستجو دارد که می توانید شکل و نوع چراغ ها را در آن جستجو کنید. علاوه بر این وجود کارت های مختلف، کار یادگیری این چراغ ها و اشکال آن ها را ساده می کند. تمامی وسایل نقلیه به صورت سه بعدی نمایش داده می شوند و می توان از جهت های مختلف آن را مشاهده کرد. یکی از قابلیت های بسیار مهم این برنامه امکان گرفتن آزمون و سنجش میزان دانش خود است.

 

COLREGs Premium

 

اپلیکیشن COLREGs – Lights and shapes of vessels با کسب رضایت کاربران اندرویدی توانسته است امتیاز عالی 4.5 از 5.0 را از کاربران گوگل پلی دریافت کند. هم اکنون می توانید نسخه پرمیوم این برنامه همراه با تمامی امکانات و قابلیت ها را از فارسروید به صورت کاملا رایگان دریافت کنید. این برنامه به درخواست شما معرفی شده و هم اکنون نسخه کامل اش پیش روی تان قرار دارد.

تغییرات نسخه  v3.7:

* تصحیح آزمون “زاویه ها و مسافت ها”
* تصحیح : rule R25.c :‌ “Sailing vessel of less than 20m in length underway (two all-round lights in a vertical line)” به “Sailing vessel underway (two all-round lights in a vertical line)” تغییر یافته است.
* حالت شب به درخواست بسیاری از کاربران اضافه شده است.